Home / Kontakta oss

Kontakta oss

Våra medarbetare har gedigen erfarenhet från ledande positioner inom näringslivet och kan därigenom tillföra råd och kunskap i alla steg, från analys och strategiformulering till att hitta rätt person och kompetens för varje uppdrag, samt implementering och uppföljning.  

Björn Henriksson

VD och Partner

Björn har en internationell bakgrund från tillverkande Industri, MedTech och Management Consulting. Tidigare roller omfattar bl.a. EVP Etac, Principal Arthur D. Little och Electrolux Italy. 

+46 (0)76 100 18 86 
bjorn.henriksson@nordicinterim.com

Charlotta Kvarnström

Partner

Charlotta har en internationell bakgrund från Professional Services och Management Consulting. Charlotta kommer senast från en roll som Managing Director och Partner Accenture. 

+46 (0)70 663 30 20
charlotta.kvarnstrom@nordicinterim.com

Janeric Peterson

Grundare och partner

Janeric har internationell bakgrund från Consumer Goods, Retail och Management Consulting. Tidigare roller omfattar Affärsområdeschef Coop, Junior Partner McKinsey & Company och Manager Procter & Gamble.

+46 (0)8 503 855 00
j.peterson@nordicinterim.com

Cecilia Brinck Larsson

Partner

Cecilia har lång erfarenhet av chefsrekrytering. Tidigare roller omfattar Senior Manager på Navigio och Partner på Head Agent. Har även haft ledande roller på EF Education First och Försäljningschef på Mercuri International.

+46 (0)73 650 80 17
cecilia.brinck@nordicinterim.com

Lena Haeger

Seniorkonsult

Lena har över 15 års erfarenhet från chefs- och specialistrekrytering. Tidigare roller som Senior Consultant K2 Search Chefsrekrytering, SIMS Chefsrekrytering, Creative Search AB och Accord Group. 

+46 (0)70 392 37 10
lena.haeger@nordicinterim.com

Jannike Falkman

Marketing Manager & Business Coordinator

Jannike har lång erfarenhet från Executive Search & Interim Management. Senast som Senior Executive Researcher hos Impact Executives. Tidigare roller är Senior Researcher vid Alumni och Sims Executive Search.

+46 (0)70 245 26 57
jannike.falkman@nordicinterim.com

Roger Henrysson

Seniorkonsult

Roger har en lång bakgrund från Human Resources och Executive Search. Tidigare roller omfattar bl.a. Senior Consultant Agentum, Consultant Novare, HR Manager Valtec och Korn Ferry.

+46 (0)73 531 72 16
roger.henrysson@nordicinterim.com

Katarina Edvall

Senior Advisor

Katarina Edvall har 25 års ledarerfarenhet, främst från konsult-, utbildnings- och bemanningsbranschen men även finans- och energibranschen.

+46 (0)70 300 24 23
katarina.edvall@nordicinterim.com

Mikael Forss

Senior Advisor

Tjänstledig för Interimsuppdrag t o m maj 2021.
Mikael har en lång internationell erfarenhet inom Life Science inom både privat och offentlig sektor.

+46 (0)70 737 39 95
mikael.forss@nordicinterim.com

Ing-Marie Bigert Möller

Kontorschef

Ing-Marie har lång erfarenhet inom Professional Services. Tidigare erfarenheter från bl.a. McKinsey & Company, Nordea, Invacare och EIM. 

+46 (0)70 485 78 93
ibm@nordicinterim.com

Ann Johansson

Business Assistant

Ann har en lång erfarenhet från Professional Services inom bolag såsom McKinsey, White & Case och Odgers Berndtson.

+46 (0)70 493 64 54
ann.johansson@nordicinterim.com

Louise Ambjörn

Receptionist Stockholm

Louise arbetar som receptionist, välkomnar våra besökare och hanterar olika administrativa uppgifter.

+46 (0)8 503 855 00
louise.ambjorn@nordicinterim.com

Carolina Byfield

Business Assistant

Carolina har lång erfarenhet från tjänsteföretag från bl.a. Knowit och Tele2.

+46 (0)8 503 855 00
carolina.byfield@nordicinterim.com

Kontor Helsingfors

Kari Peuhkuri

VD Finland och Partner

Kari har lång internationell erfarenhet från Executive Search. Tidigare roller omfattar bl.a. JFP Executive Search Oy och Mercuri Urval.

+358 40 503 4988
kari.peuhkuri@nordicinterim.fi

Pia Blom-Johansson

Partner, Seniorkonsult

Pia har lång erfarenhet av företagsutveckling inom Tapiola-Gruppen. Tidigare roller innefattar även VD för Vermo Travbana.

+358 40 545 3515
pia.blom-johansson@nordicinterim.fi

Niklas Björkman

Partner

Niklas har lång erfarenhet inom olika branscher och internationella företag och har bland annat arbetat med Fazer, Tongyu Technology och Stora Enso.

+358 40 096 0534
niklas.bjorkman@nordicinterim.fi